وکیل خوب

با داشتن وکیل خوب شما به راحتی در زمان محدود، با کمترین هزینه، بهترین راهکار قانونی و حقوقی را برای حل مشکل حقوقی  خود پیدا خواهید کرد. به عبارتی داشتن وکیل علاوه بر اینکه هزینه نیست به نوعی با حضور وکیل در یک پرونده علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها شخص در سریع ترین زمان ممکن به نتیجه خواهد رسید.

وکیل چه کسی است؟

وکیل یا نماینده یا جانشین کسی است که از طرف شخص دیگری حقوقی یا حقیقی برای عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود.

شرایط معرفی یک وکیل خوب

در معرفی وکیل خوب نباید به آشنایی او با قوانین و مسائل حقوقی توجه کرد بلکه وکیل خوب باید از مهارت‌هایی برخوردار باشد که در جریان بررسی پرونده ضروری است.

در بسیاری از موارد یک وکیل خوب با وجود برخورداری از سواد حقوقی کافی و تسلط کامل به قوانین و مقرراتی که پرونده های آن را پذیرفته اند، نتیجه مورد نظر را کسب نمی کنند و حتی در شرایطی که نتیجه ی به دست آمده مورد قبول موکل باشد به دلیل آنکه نتوانسته اند به خوبی با موکل خود ارتباط برقرار کنند، موکل رضایتمندی کاملی ندارد.

لزوم  مهارت هایی که در رابطه با آن صحبت شد زمانی درک می شود که متوجه شوید وکلا با بخش های گوناگونی سر و کار دارند که در پیروزی پرونده نقشی حیاتی دارد از جمله

۱. طرف دیگر پرونده حقوقی

۲. مقامات قضایی و اداری در دادگستری

۳. مراجع ثبتی

۴. مراجع انتظامی

بهترین ویژگی های وکیل خوب

یک وکیل خوب قبل از پذیرش یک پرونده، ابتدا جلسه را ترتیب می دهد تا با موکل مفصلا راجب پرونده صحبت کند و تمامی اسناد و مدارک ارائه شده را با حوصله جزء به جزء بررسی میکند و نتایج احتمالی که در آینده ناشی از طرح دعوا حاصل خواهد شد را با او درمیان می گذارد.

 8 ویژگی مهم وکیل :

۱. وکیل خوب باید به روز باشد

با توجه به تغییراتی که در قوانین و مقررات اتفاق می افتد لازم و ضروری است یک وکیل خوب خود را با قوانین و مقررات جدید بروز نگه دارد.  به دانش چند سال قبل خود اکتفا نکند.

۲.   باید امین و امانت دار و قابل اعتماد باشد 

وکیل خوب باید محرم اسرار موکلش باشد و هرگز اطلاعات و اتفاقات موکل خود را حتی بعد از اتمام پرونده پیش هیچ فردی افشا نکند.

۳. پرهیز از گفتن توانایی های غیر قانونی

وکیل خوب هرگز موکل را الکی امیدوار نمی سازد بلکه با توضیحاتی جامع و کامل مسیر درست قانونی و نحوه سپری شدن مراحل رسیدگی پرونده را برای موکل شفاف سازی می کند و هرگز با بیان موضوعاتی چون من اطمینان صد در صد می دهم سعی در فریب و صرفاً گرفتن حق الوکاله را ندارد .

4.  بهترین  و سریعترین راه حل را پیشنهاد میکند 

یک وکیل خوب پس از بررسی اسناد و مدارک ارائه شده و صحبت های لازم با موکل برای حل مشکل پیش آمده  باید چندین راه حل قانونی را روی میز داشته باشد. همچنین علاوه بر مراجع قضایی ابتدا باید سعی کند موضوع پیش آمده را با مذاکره و لاوی گری به نتیجه برساند.

اگر به ناچار پروسه قضایی را انتخاب کرد نتایج حاصل از طرح دعوا را برای موکل تشریح خواهد کرد.

5. کمک به قاضی جهت روشن شدن ابهامات پرونده 

یک وکیل خوب علاوه بر علم و دانش خود، از تجارب دیگران را نیز جهت حل موضوع کمک میگیرد و برای کشف حقیقت تمامی همکاری های لازم را با قاضی انجام میدهد و نباید هرگز از آن سوء استفاده کند که این خلاف شان وکالت و وکیل خوب است.

6. برخورد محترمانه با قاضی موکل طرف مقابل

وکیل خوب علاوه بر اینکه باید همه جوانب را رعایت کند نهایت احترام به موکل و قاضی و طرف مقابل را نیز باید داشته باشد.

7. دارای یک یا چند تخصص است

با توجه به این که حوزه حقوق مانند بیشتر حوزه ها چون پزشکی و… پیچیدگی و سختی موضوعی خاص خود را دارد، پس وکلایی که به صورت تخصصی صرفا در یک یا چند موضوع دعاوی مشغول مشاوره و وکالت هستند از تجربه و تخصص بالایی نسبت به وکلایی که در همه حوزه فعالیت می کنند برخوردارند.

8.  باید قلمی سنگین و روابط عمومی و فن بیان قوی داشته باشد 

نظر به محدودیت زمان دفاع در جلسات رسیدگی وکیل خوب باید برای دفاع بیان شیوا و رسایی داشته باشد .و  با بیان سنجیده و نافذ بتواند که در یک یا چند جمله دفاع خود را تحریر یا بیان کند.

جهت حل دعاوی کیفری و حقوقی خود و مشاوره حقوقی با ما تماس بگیرید .ابوالقاسم فیض آبادی وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی پاسخگوی شما خواهد بود