خسارت دیدن شهروندان از فضاهای شهری

خسارت دیدن شهروندان از فضاهای شهری

خسارت دیدن شهروندان از فضاهای شهری مانند افتادن در چاله معابر و راه ها در علم حقوق به شاخه تفصیر مربوط می شود. شهروندان در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی می توانند با استناد به مواد یک و دو قانون مسئولیت مدنی و قاعده تسبیب و لاضرر از نهاد مربوطه مطالبه خسارات کنند.

درخواست خسارت به چه صورت است؟

اگر خسارت ایجاد شده برای شهروند به دلیل استاندارد نبودن معابر داخلی شهر باشد، متشاکی شهرداری و اگر خسارت به دلیل حوادث قهری وارد شده باشد، باید از استانداری درخواست خسارت کرد. برای مطالبه خسارت می بایست پس از تامین دلیل کارشناسی از طریق شورای حل اختلاف اقدام نمود.

مسئولیت‌های نهادها و سازمان هادر خسارت دیدن شهروندان از فضاهای شهری

یکی از موارد مسئولیت‌های نهادها و سازمان ها، که صرف کردن مالیات و عوارض دریافتی از شهروندان به منظور ارائه خدمات از جمله ساخت جاده‌ها، بزرگ راه‌ها و خیابان‌ها برای شهروندان است بنابراین اگر به دلیل کمبودهای این فضاها، خسارتی به یک شهروند یا اموال او برسد، باید توسط نهاد مرتبط جبران شود.
اگر در چنین مواردی تقصیر شهرداری و یا اداره‌های ذی ربط و هر ارگان دیگر اثبات شود، میزان صدمات و خسارات وارده توسط کارشناس تعیین می شود و دادگاه بر اساس میزان تقصیر، برای جبران خسارت به وجود آمده رای صادر می کند.


وکیل فیض آبادی موسسه حقوقی عدالت گستر میرداماد

اشتراک گذاری

اگر این مطلب برای شما مفید بود، آن را به اشتراگ بگذارید

آخرین مطالب

حقوق را بشناسید، از آسیب‌ها جلوگیری کنید

گسترش روابط اجتماعی و شبکه‌های مجازی، ارتباط‌های غیرمستقیم را نیز گسترش داده است. بر همین اساس، ارتباط بین زن و مرد غریبه و غیر

بر اساس قانون، زن و مرد در زندگی زناشویی، حق و حقوقی دارند که در صورت رسیدن به مرحله طلاق، تمامی آن‌ها لازم به

طلاق یک عمل حقوقی یکطرفه  است که به موجب آن ازدواج بین زن و مرد به پایان می‌رسد و در حقیقت رابطه عاطفی به

حضانت یعنی اینکه یک نفر، مسئولیت شخص دیگری را بر عهده بگیرد. کسی که عهده دار نگاهداری و تربیت کودک (حضانت) است الزاماً همان

جستجو کنید

تماس با ما

مشاوره
سوال و پاسخ
مسیریابی دفتر